برترین ها: ارائه این ماساژ برای تمامی نوزادان توصیه می‌شود. بهتر است والدین این ماساژ را قبل از غذاخوردن نوزاد یا یكی، دوساعت پس از غذاخوردن یا با نزدیك شدن ساعت خواب به او ارائه كنند. دریافت این ماساژ علاوه بر آنكه موجب افزایش آرامش و ریلكسی نوزاد شده موجب بهبود عملكرد اندام‌های داخلی او به‌ویژه دستگاه گوارش وی نیز می‌شود. در عین حال ارائه این ماساژها به نوزاد توسط پدر و مادر امكان برقراری رابطه عاطفی پایداری را میان آنها و نوزاد ایجاد می‌كند.بازو و ساعد كودك را آماده كنید

برای شروع ماساژ دست نوزاد كافی است پس از آغشته كردن كف هر دو دست به روغن، انگشتان یك دست را دور بازوی كودك حلقه كرده و به آرامی از بالا به سمت مچ دست حركت دهید. به این ترتیب علاوه بر بهبود جریان گردش خون در این ناحیه به تخلیه خستگی‌های كودك نیز كمك می‌كنید. این حركت را روی هر دو دست راست و چپ انجام دهید و آن را یك تا 5 بار برای كودك تكرار كنید تا احساس ریلكسی كند.

خونرسانی را تقویت كنید

در این مرحله پاشنه كودك را كف یك دست قرار دهید و با كمك دست دیگر روی پای او را ماساژ دهید. بهتر است در این حالت از انگشت شست خود كمك بگیرید و روی پای كودك را از مچ تا نزدیك انگشتان پا با حركت‌های نرم، آرام و دورانی ماساژ دهید. این كار به ایجاد گردش خون مناسب در پای كودك و همین طور آرامش او كمك می‌كند. تنها نكته‌ای كه باید به آن توجه كنید این است كه مراقب باشید ناخن دست‌تان موجب آزار كودك و خراش پوست او نشود.

این ناحیه را یك دقیقه ماساژ دهید

پس از ماساژدادن بازو و ساعد سراغ كف دست نوزاد بروید. در این مرحله لازم است از هر دو انگشت شست‌تان كمك بگیرید. كف دست كودك را روی دستان‌تان قرار دهید و با نرمی هر دو انگشت شست آن را با ایجاد حركات فشاری نرم و آرام ماساژ دهید. تمامی قسمت‌های كف دست را ماساژ دهید و اجازه ندهید یك نقطه از چشمان شما بیفتد. این ماساژ را برای هر دوكف دست كودك به‌مدت یك دقیقه تكرار كنید. در آخر هر مرحله مانند حركتی كه روی انگشتان پای كودك انجام دادید تمامی 10 انگشت دست كودك را با كمك دو انگشت شست و سبابه‌خود از بند سوم به سمت ناخن‌ها خیلی آرام و نرم ماساژ دهید.

پایانه‌های عصبی را تحریك كنید

برای ارائه ماساژ به كف پا كه یكی از مهم‌ترین بخش‌های ماساژ كودك است، لازم است از حركت‌های دورانی و گرد استفاده كنید. بهتر است پس از آغشته كردن سرانگشتان خود با روغن با كمك شست دست و با حركت‌های نرم و دورانی تمامی نقاط كف پای بچه را از پاشنه تا نزدیك انگشتان ماساژ دهید. ماساژ كف پا به‌دلیل آنكه محلی برای قرار گرفتن تمامی پایانه‌های عصبی و همین‌طور مردین‌های اعضای مختلف بدن است، می‌تواند تاثیر بسیار مفیدی بر سلامت و تندرستی كودك و نوزاد شما داشته باشد. مهم‌ترین مسئله برای ارائه ماساژ آن است كه هر دو پای نوزاد به‌طور برابر و یكسان ماساژ داده شود.

عضلات كودك را تقویت كنید

برای ارائه این ماساژ احتیاج به روغنی گیاهی، طبیعی و خالص دارید. بهترین روغن برای ارائه ماساژ به كودك روغن زیتون یا روغن كنجد است. پاهای بچه بهترین جا برای شروع ماساژ است و حساسیت كمتری نسبت به بقیه قسمت‌ها دارد. برای شروع ماساژ، كف هر دو دست را به روغن آغشته كنید و پای نوزاد را از مچ پا به سمت بالا ماساژ دهید. مقصود از ماساژ در این شرایط این است كه دست‌تان را به آرامی دور ساق پای نوزاد حلقه كنید و به نرمی هر چه تمام‌تر عضلات را به سمت بالا ماساژ دهید و دست‌تان را تا بخش بالایی پای نوزاد بالا ببرید.

انگشتان را فراموش نكنید

پس از پایان ماساژ كف پای نوزاد، فورا به سراغ انگشتان پای او بروید. در این مرحله سرانگشتان دست را به روغن آغشته كنید و تك‌تك انگشتان نوزاد را به آرامی ماساژ دهید. برای ارائه ماساژ، كافی است هر انگشت را به نرمی میان دو انگشت شست و سبابه قرار دهید و خیلی آرام از انتهای انگشت به سمت ناخن‌ها حركت كنید. فشار انگشت‌هایتان باید نرم و مناسب لطافت انگشتان نوزاد باشد.

ستون فقرات نوزاد را گرم كنید

در آخرین مرحله ارائه ماساژ لازم است، نوزاد را روی شكم بخوابانید و بر خلاف ماساژی كه روی سینه و شكم او با كف دست دادید، این بار از سرانگشتان هر دو دست‌تان كمك بگیرید و تمامی عضلات پشت كودك را ماساژ دهید. مراقب باشید در این مرحله تمامی عضلات اطراف ستون فقرات كودك، شانه‌ها و گردن او را از قلم نیندازید و همه نقاط را با آرامش و ریلكسی ماساژ دهید.

عملكرد ریه را بهبود ببخشید

پس از آنكه دست و پای نوزاد را ماساژ دادید، نوبت به بدن او می‌رسد. ابتدا او را به پشت روی حوله بخوابانید و كف هر دو دست را پس از آغشته كردن به روغن به آرامی روی سینه او قرار دهید و خیلی آرام شانه‌ها، سینه و شكم نوزاد را ماساژ دهید. در این مرحله باید خیلی آرام و نرم كف دست را روی بدن نوزاد حركت دهید؛ به‌گونه‌ای كه نوزاد احساس آرامش كرده و به راحتی اجازه ادامه كار را به شما بدهد. با ارائه این ماساژ علاوه بر بهبود جریان گردش خون در بخش سینه و ریه به بهبود عملكرد دستگاه گوارش به‌ویژه روده‌ها كمك می‌كنید.نکته :


برای ارائه ماساژ به نوزادتان رعایت چند نكته ضروری است:
  • برای ارائه ماساژ همیشه از زیرانداز و حوله‌ای تمیز و مناسب برای كودك استفاده كنید و او را روی زمین بدون زیرانداز نخوابانید.
  • حتما پیش از شروع ماساژ دست‌هایتان را با آب و صابون بشویید و خشك كنید.
  • درصورتی كه دچار نگرانی و استرس هستید یا موضوعی شما را عصبانی كرده است، نوزاد و كودكتان را ماساژ ندهید. این كار موجب انتقال استرس و ناراحتی به او می‌شود.
  • مراقب باشید دست‌هایتان سرد نباشد و دمایش به دمای بدن نوزاد نزدیك باشد تا موجب آزار او نشوید.
  • اگر پوست دست شما زبر یا خشن است یا به تازگی دچار خشكی شده است، بهتر است ارائه ماساژ را به والدی كه پوست نرم​تر و مناسب تری دارد، واگذار كنید.

  • گلوله
  • آپ رنگ
  • گسیختن
  • جالب های انگلیسی
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات